fbpx

Chýba vášmu vysnívanému pozemku kanalizácia? Žiadny problém

Mnohí považujeme napojenie na kanalizačný systém za úplnú samozrejmosť a ani nám nenapadne sa zamýšľať nad tým, že by sme takúto „vymoženosť“ nemali. Nie všade je to však taká samozrejmosť ako sa môže zdať.

Najjednoduchšie a pritom účinné riešenie

Možno rozmýšľate nad tým, že si splníte sen o rodinnom dome. A možno nájdete vysnívaný pozemok práve v lokalite, v ktorej sa nebudete môcť pripojiť na kanalizáciu. A vtedy budete musieť rozmýšľať ako sa s týmto problémom vysporiadať. Ak zastávate jednoduché riešenia, môžete si zadovážiť žumpu alebo septik.

Betónové žumpy sú najjednoduchšie riešenie, ktoré vám bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky. Odpadová voda putuje do žumpy a keď je žumpa z väčšej časti plná, je potrebné zabezpečiť jej odčerpanie.

Najdôležitejšie pri výbere žumpy je preto vybrať si vhodnú veľkosť vzhľadom na to, koľko členov má vaša domácnosť. Pre bežné rodiny sa odporúčajú žumpy s objemom 10 – 12 m3. Príliš malá žumpa by bola síce lacnejšia, ale museli by ste ju až priveľmi často odčerpávať.

Zdroj obrázka:
Autor: DifferR / Shutterstock.com

Septik nemusíte tak často odčerpávať

A čo takto septik? Aj keď podľa tohto názvu sa môže zdať, že pôjde o niečo zásadné odlišné, nie je tomu tak. Septik je jednoducho len žumpa, ktorá je rozdelená na dve komory. Funguje však mierne odlišne ako klasická jednokomorová žumpa.

Odpadová voda priteká do prvej komory, na dne ktorej sa usádza kal a na povrchu ostáva tekutá zložka. Tá prechádza do druhej komory, kde sa podobne na dne usádzajú tentokrát jemnejšie čiastočky a na povrchu ostáva odpadová voda zbavená veľkej časti kalu a pevných častíc.

Takto prečistenú odpadovú vodu je možné vypúšťať do povrchových alebo podzemných vôd. Odpadový kal, ktorý v žumpe ostane, je vďaka tomu nutné odčerpávať menej často ako v prípade klasických jednokomorových žúmp.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená