fbpx

Celoročný mobilný dom ako alternatíva bývania

Mohlo by sa zdať, že súčasná hospodárska situácia a ceny nehnuteľností znamenajú, že každý mladý človek, ktorý sníva o vlastnom bývaní, musí byť pripravený vziať si hypotéku na 30 rokov. Aj keď situácia nie je priaznivá, existujú riešenia, ktoré vám umožnia získať vlastný domov za oveľa nižšie náklady ako pri stavbe alebo kúpe štandardnej nehnuteľnosti. Riešením sú celoročné mobilné domy.

Dá sa v takomto mobilnom dome bývať celoročne?

Mobilné domy sú v našej krajine čoraz populárnejšie, ale stále sú zahalené rúškom tajomstva. Mnohí ľudia ich považujú za štandardné mobilné domy a myslia si, že sú určené len na dovolenku. V skutočnosti má pevný a správne postavený mobilný dom tepelnú izoláciu strechy, stien a podlahy z minerálnej vlny. Takže v ňom môžete bývať po celý rok. Okrem toho majú prémiové verzie takýchto stavieb vykurovanie vo forme olejových radiátorov, ako aj riešenia, ako sú infračervené panely, plynové vykurovanie, podlahové vykurovanie alebo krb na pelety.

Ako Mobilne Domki NS (https://www.mobilnedomkins.eu/) –  ponúkame Vám karavany, používané holandské a anglické chaty. Dovážame celý sortiment z britských ostrovov, najmä Anglicka, Wales a Škótska. Zriadila sme širokú spoluprácu so spoločnosťami, ktoré sú lídrom na miestnom trhu, používali holandské domy.

Potrebujem na postavenie mobilného domu na svojom pozemku stavebné povolenie?

Odpoveď na túto otázku závisí od veľkosti domu. Tie, ktoré nepresahujú 35 m², nepotrebujú stavebné povolenie a jediné, čo musíte urobiť, je nahlásiť svoj zámer postaviť dom na pozemku okresnému úradu. V prípade väčšieho domu už bude potrebné stavebné povolenie. Dôležité je tiež vopred sa oboznámiť s územným plánom a podmienkami výstavby, ktoré určujú sklon strechy a dokonca aj farbu domu. Vyhnete sa tak dodatočným nákladom v prípade potreby zmeny dizajnu. Najlepším riešením v prípade mobilných domov je navštíviť príslušný okresný úrad a zistiť všetky požiadavky a podrobnosti, ktoré sa vzhľadom na nejasnosti v poľskom stavebnom zákone pomerne rýchlo menia. Zaujímavé je, že mobilné domy sa dajú kombinovať a vytvárajú väčšiu plochu. Maximálna plocha mobilného domu je približne 56 m², čo pri spojení dvoch takýchto stavieb predstavuje plochu takmer 120 m².

Aká je situácia v oblasti pripojenia inžinierskych sietí?

Otázka pripojenia všetkých inžinierskych sietí vyzerá úplne rovnako ako v prípade tradičnej budovy. Okrem toho majú holandské domy aj všetky potrebné inštalácie a prípojky. Jediné, na čo musíte pamätať, je vybaviť pozemok príslušnými inžinierskymi sieťami (elektrická skrinka, vodovod a septik).

Ako sa prepravujú mobilné domy?

Na rozdiel od štandardnej stavby sa mobilné domy vyrábajú výhradne v továrni a potom sa prepravujú na miesto určenia. Okrem toho holandské a anglické domy majú tiež všetky potrebné inštalácie a spojenia. Nemôžu sa však prepravovať na vlastných kolesách, pretože nie sú homologizované. Na tento účel je potrebné vozidlo s vhodnou plošinou. Vzhľadom na značnú rozlohu domu je vhodné mať aj povolenie od Generálneho riaditeľstva štátnych ciest a diaľnic (GDDKiA) na prejazd a príslušnú pilotáž. Treba tiež spomenúť, že preprava takejto veľkej zásielky sa zvyčajne uskutočňuje v noci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Nechajte nám svoju odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená