fbpx

Ako sa ochladiť v lete? Bežkovaním!

Letné obdobie znamená pre väčšinu milovníkov bežeckého lyžovania ukončenie všetkých športových aktivít na bežkách. To však nemusí platiť vždy! Stačí prejsť pár stoviek kilometrov a vďaka alpským ľadovcom sa môžete svojmu hobby oddávať aj v lete.

Pre veľkú časť Európanov je leto spojené s jazerami a s morskou vodou, s plávaním a s kúpaním. Ďalšia časť dovolenkárov uprednostňuje hory a lesy, túry a výlety. No len málokto má letnú dovolenku spojenú so snehom a s bežeckým lyžovaním. V Alpách však letné lyžovanie nie je až také nezvyčajné – v Rakúsku, v Taliansku, vo Francúzsku a Švajčiarsku je možné bežkovať aj teraz.

Letná dovolenka na bežkách.

Bežecké lyžovanie je beh na lyžiach, ktorý má tri najrozšírenejšie štýly – klasický, turistický a korčuliarsky. Klasický beh na lyžiach je lyžovanie vo vyfrézovanej stope. Turisti vo voľnej prírode využívajú rovnakú techniku, no zväčša na tratiach bez stopy a korčuľovanie je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom – upravenom a hladkom povrchu. Nech preferujete ktorýkoľvek druh bežeckého lyžovania, dobrou správou je, že sa svojej obľúbenej športovej aktivite môžete venovať aj počas letnej dovolenky.

zdroj:  dreamstime.com

Vo vysokohorskom prostredí však netreba podceniť kvalitné športové oblečenie ani v lete, aby zážitky boli čo najkrajšie. Čo sa odevov týka, oblečenie na bežky nie je veľmi odlišné od bežného lyžiarskeho oblečenia. Skladá sa zo spodnej bielizne a z vrchných odevov – z nepremokavej bundy a nohavíc. Rukavice si vyberajte podľa strihu a materiálu. Ideálna je viac vrstvová konštrukcia, ktorá neobmedzuje motoriku rúk. Dbajte na tepelnú izoláciu, vodný stĺpec a priedušnosť. Gumová úprava na dlaniach a prstoch sprostredkuje neporovnateľne pohodlnejší úchop palíc.   

Základné vybavenie a bezpečnosť.

Každá lyžiarska disciplína si vyžaduje iný typ lyží. Bežky sú oproti zjazdovým lyžiam dlhšie a užšie, pomerne ľahko sa ovládajú. Tie, ktoré sú určené na bežkárske trate do kopcovitého terénu, možno opatriť aj stúpacím pásom. Bežky a bežecké palice však vyberajte podľa svojej výšky a hmotnosti – paličky majú siahať do dvoch tretín fyzickej výšky športovca. Medzi základné vybavenie bežkára patria tiež lyžiarske okuliare a prilba. Prilba by mala mať čo najnižšiu hmotnosť a čo najmäkšiu výstelku, dôležitý je tiež druh zapínania. Lyžiarske okuliare ochránia oči bežkára pred snehom, dažďom a slnečným žiarením. Zlepšujú viditeľnosť aj v nepriaznivom počasí. Tvar a veľkosť preto vyberajte podľa typu tváre. Podstatná je veľkosť, tesnenie a odvetrávanie. Ventilácia zabezpečí cirkuláciu vzduchu vo vnútri okuliarov a zabráni kondenzácii pár.